واکنش پلیس گذرنامه به شنود اطلاعات صاحبان پاسپورت

به گزارش وبلاگ مدیا، چندی پیش کلیپی در فضای مجازی دست به دست می شد که در ظاهر نشان می دهد در داخل جلد پاسپورت ها یک چیپ کار گذاشته شده و ادعا می شود برای شناسایی اتباع ایرانی در سفر ها و حتی شنود اطلاعات موبایل ها به کار می رود.

واکنش پلیس گذرنامه به شنود اطلاعات صاحبان پاسپورت

سرهنگ صادق رضا دوست در مصاحبه با ایرنا در این زمینه گفت: انتشار این موضوع حدود دو سال گذشته مطرح شد و یکی از رسانه های مکتوبه به طور کامل به آن پرداخت و شفاف سازی لازم صورت گرفت.

وی ادامه داد: ایران جز کشور ایکائو است و همه کشور های عضو آن ملزم شده اند تا تراشه ای را در گذرنامه به کار ببرند، موضوع چیپ همان تراشه است که اطلاعات شخصی افراد به نوعی در داخل این تراشه نصب شده و بر روی جلد گذرنامه مشخص است و هیچ گونه اقدام پنهانی در این زمینه وجود ندارد.

سرهنگ رضا دوست اضافه کرد: همه گذرنامه های الکترونیکی و بیومتریک یعنی هر دو نسل گذرنامه ها در ایران صادر می شود و آنچه تحت عنوان وجود جی پی اس در گذرنامه ها اشاره شده است، نیاز به ذخیره نیرو و باتری دارد و از آن جایی که عمر گذرنامه ها 5 ساله است چگونه چنین چیزی ممکن است که یک چیپ 5 سال باتری در خود ذخیره کند؟ بنابراین این فرضیسه مردود است

رئیس پلیس گذرنامه نیروی انتطامی اضافه کرد: این تراشه در واقع به منظور ایمن سازی پاسپورت ها انجام تعبیه شده است و به همکاران مرزی ما کمک می کند تا اطلاعات فردی را مورد بررسی قرار داده تا جعلی صورت نگیرد و با دستگاه پاسپورت خوان در مبادی ورودی و خروجی به راحتی بتوان گذرنامه ها را کنترل کرد و این امر نشان می دهد که فلان گذرنامه اصیل است یا خیر؟ یا این گذرنامه مربوط به دارنده آن است یا خیر؟ این تکنولوژی سبب می شود تا گذرنامه از دسترس غیر خارج باشد.

رضادوست در این ارتباط که گفته می شود از طریق این تراشه، صاحبان گذرنامه شنود می شوند، گفت: این تراشه ها اصلا چنین عملکردی ندارند چرا که از نظر علمی و فناوری چنین تکنلوژی وجود ندارد، انتشار این مساله در فضای مجازی از سوی افراد غیر مطلع و نامطلع دنبال می شود و در واقع می توان، گفت، شیطنت فضای مجازی است در حالی که این مساله دو سال پیش نیز مطرح شد و شفاف سازی لازم در این زمینه صورت گرفت.

به گفته وی این تکنولوژی در واقع به معنای هوشمند سازی پلیس و در راستای توسعه فناوری است و برای ایمنی گذرنامه ها انجام می شود براین اساس باید نسبت به نصب این تراشه در گذرنامه افتخار کنیم.

ایکائو یا ICAO در تاریخ 7 دسامبر 1944 در ضمنً تنظیم و امضا پیمان حمل و نقل هوایی مرسوم به پیمان شیکاگو تشکیل شد. اماموجودیت آن به طور رسمی در سال 1947 رخ داد و اولین جلسه آن در 6 می 1947تشکیل شد و در 28 می اعضاء شورا انتخاب شدند. دولت ایران نیز در سال 1327هجری شمسی رسماً به پیمان شیکاگو و در نتیجه به ایکائو پیوست.

منبع: فرارو

به "واکنش پلیس گذرنامه به شنود اطلاعات صاحبان پاسپورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پلیس گذرنامه به شنود اطلاعات صاحبان پاسپورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید