بیراهه سیاست گذاری در اقتصاد

به گزارش وبلاگ مدیا، در هندسه اثبات از راه برهان خلف به این معنی است که مثلا برای اثبات یک ادعا مثل برابری دو زاویه نشان دهیم گزینه های دیگر امکان پذیر نیست و جهت اثبات آنها به بن بست می خورد و تنها راه به جامانده قبول ادعای مذکور است.

بیراهه سیاست گذاری در اقتصاد

کشور ما نیز متاسفانه در پیمودن جهت توسعه به جای راه مستقیم و کوتاه، همین راه غیربهینه و طولانی را در پیش گرفته است و به جای راه چاره اصلی مسائل، اقسام راه های فرعی و غلط را دنبال می نماید و تا مطمئن نگردد راه دیگری غیر از راه درست ممکن نیست به انتخاب درست دست نمی زند. برای روشن شدن موضوع چند مثال روز را مطرح می کنم.

اخیرا کشور با تهدید قطع برق به دلیل کمبود گاز و آلودگی ناشی از سوزاندن مازوت روبه رو شده است. مساله اصلی این است که قیمت گذاری گاز چنان نادرست است که هیچ انگیزه ای برای رفتار مصرفی بهینه در سمت خانوارها و رفتار تولیدی بهینه در سمت بنگاه های مالی ایجاد نمی نماید. نماد آن این است که افراد در زمستان همان لباسی را می پوشند که در تابستان می پوشیدند. درنتیجه مصرف گاز با سرعت رو به افزایش است و وزارت نفت بی فایده و به غلط کوشش می نماید این رشد مصرف را با رشد استخراج گاز که متعلق به نسل های بعدی نیز هست، جبران کند. راه درست مواجهه اصلاح قیمت گذاری گاز است؛ اما چون جامعه و سیاست گذاران حاضر به این کار نیستند اقسام موضوعات فرعی برجسته می گردد و حول آنها مناقشات سیاسی نیز شکل می گیرد. اخیرا عده ای استخراج رمزارزها و عده ای دیگر تحریم و عقب مانده بودن فناوری نیروگاه ها را عامل اصلی مشکل اعلام نموده اند و حول این تحلیل ها تبلیغات سیاسی نیز شکل گرفته است. گرچه این مسائل فرعی نیز ریشه در همان مساله اصلی دارد؛ اما یک غفلت عمدی جمعی درمورد مساله اصلی به چشم می خورد.

در تابستان ها که هوا گرم می گردد مصرف برق به شدت بالا می رود و دوباره خطر قطعی برق بالا می رود. وزارت نیرو به اشتباه کوشش می نماید تا با قطع صادرات برق و قطع برق واحدهای تولیدی و افزایش نیروگاه ها مصرف شدید خانوارها را جواب دهد و قطعی برق ایجاد نگردد؛ درحالی که مصرف خانواده ها بهینه نیست و این رفتار باید با قیمت گذاری درست برق اصلاح گردد. چون حاضر به انجام این کار نیستیم اقسام دلایل و توجیه ها برای عدم انجام کار درست مطرح می گردد؛ مثل اینکه چقدر برق در طول جهت انتقال ضایع می گردد و اگر این مسائل حل گردد، نیازی به اصلاح برق نیست؛ درحالی که اگر قیمت برق اصلاح گردد، اصلاح خطوط انتقال نیز ممکن و به صرفه خواهد شد.

وقتی آلودگی هوا شدید می گردد روشن است که ریشه مشکل به قیمت گذاری نادرست بنزین و گازوئیل مربوط می گردد؛ اما در جامعه ما اقسام علل دیگر مثل تکنولوژی عقب تر خودروهای داخلی و بلندی ساختمان ها و مکان نامناسب صنایع به عنوان علل اصلی مطرح می گردد. درحالی که تا قیمت گذاری انرژی اصلاح نگردد مشکل حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا و ترافیک حل نخواهد شد و موضوعات فرعی نیز رفع نخواهند شد.

سیاستمداران ما در گذشته جهت عوام گرایی یا همان پوپولیسم را در پیش گرفتند که موجب تاسف است؛ اما تاسف بارتر موضع دانشگاهیان و روشنفکرانی است که پیوسته با طرح موضوعات فرعی ذهن و فکر جامعه را از راه چاره های اصلی منحرف می نمایند و برای سیاستمدارانی که حاضر به کارها و تصمیمات سخت نیستند، مجال فرار فراهم می نمایند.

آیا می خواهیم این جهت غلط و طولانی برای حل مسائل کشور را بپیماییم یا مثل بقیه جوامع، عادی رفتار کنیم و مسائل را از راه اصلی خود حل کنیم؟ امیدوارم انتخاب های بعدی ما همانند انتخاب های قبلی مان نباشد. ان شاءالله

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بیراهه سیاست گذاری در اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیراهه سیاست گذاری در اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید